uwolnijmilosc Come with me ...

Temat: Poniatowa- miasto w lesie
Poniatowa to miasto w lesie, tak o naszej Poniatowej mówi wiele osób, które na co dzień mieszkają w dużych miastach i nie mają tak dobrze jak my- ze wszystkich stron mamy lasy. Dzięki temu mamy czyste powietrze, zielone miasteczko o zdrowych, komfortowych warunkach do zamieszkania. Gmina Poniatowa jest obszarem czystym ekologicznie. Ma perspektywy rozwoju turystycznego, rekreacyjnego i agroturystycznego.
Niewątpliwą atrakcją turystyczną Poniatowej jest zalew z wydzielonym basenem pływackim, brodzikiem dla dzieci, oraz z akwenem przeznaczonym do pływania na rowerkach wodnych. Obok zalewu znajduje się plac zabaw dla dzieci i obszerne boisko go gry w piłkę plażową.

W Poniatowej nie mamy starych, pięknych zabytków jak w innych miastach, ale mamy za to dużo lasów, stawów jednym słowem dużo zieleni i niepowtarzalny klimat. W Poniatowej nie ma także fabryk, które niszczyły by tutejszą przyrodę.

Pod względem geograficznym, Poniatowa leży w regionie Wyżyny Lubelskiej. Przez miasteczko przebiega rzeka Kraczewiczanka. Miasteczko położone jest w odległości tzw. trójkąta turystycznego- Kazimierz- Nałęczów- Puławy. Mamy zatem sąsiedztwo uzdrowiska i zabytkowego Kazimierza, które sprzyja rozwojowi turystycznemu naszego miasteczka.

Roślinność w naszym regionie nie ma charakteru naturalnego. Wyróżniamy więc dwa typy zbiorowisk roślinnych- dolinnych, oraz zbiorowisko wierzchowin i zboczy dolinnych. Najciekawsze w gminie Poniatowa gatunki rośli skoncentrowane są w południowej części na obszarach leśnych, nielicznych łąkach, w okolicach zbiorników wodnych.
W naszej gminie stwierdzono występowanie 12 gatunków roślin naczyniowych, podlegających całkowitej ochronie prawnej, 5 ochronie częściowej i 4 lokalnie rzadkich. Większość z nas pewnie nie wie, że konwalia majowa i paprotka zwyczajną są objęte częściową ochroną.
Poniatowskie lasy to przede wszystkim lasy sosnowe i lasy sosnowo- dębowe, na glebach bogatszych są lasy liściaste dębowo- grabowe, na podmokłych lasy olszowe, oraz lęgowe. Poniatowskie lasy słyną z dorodnych grzybów i jagód.
Wiosną poniatowskie lasy bielą się od zawilców, gdzie niegdzie błękitnieją od przylaszczek.
.
Na terenie naszej gminy żyje bardzo dużo gatunków ptaków. Można spotkać min. dzięcioły, sójki, kukułki, zięby, słowiki, wilgi, kosy, wróble są też ptaki drapieżne jastrzębie i myszołowy. Zimują u nas gile, sikorki, jemiołuszki. Są też ptaki które towarzyszą mieszkańcom naszej gminy przez cały rok, są to wrony, kawki, gawrony.
W lasach naszego powiatu żyje także zwierzyna i ptactwo łowne: sarny, dziki, zające, lisy, kuropatwy i bażanty

W Poniatowej jest blisko 10 hektarów stawów rybackich, w których występuje dożo gatunków ryb, min. są karpie, sumy, sandacze, szczupaki, amury, okonie, płocie, liny, występują także dwa gatunki karasia- karaś złocisty i karaś srebrzysty. Ponadto są też węgorze, ale w bardzo małych ilościach i tołpygi. Wodne rośliny to przede wszystkim moczarki kanadyjskie, rogatka sztywna, rdestnice grzebieniaste. Występuje także siedlisko mszaków, glonów i porostów. Jest to unikalne dla Wyżyny Lubelskiej tak liczne siedlisko.
Zarybianie poniatowskich stawów odbywa się jesienią. Oprócz różnych gatunków ryb w poniatowskich stawach uda się złowić także raki.

Pan Ryszard Rybicki poniatowski wędkarz, członek koła wędkarskiego w Poniatowej już od ponad 30 lat łowi ryby, przyznaje, że udało mu się złowić na wędkę niebieskiego, królewskiego raka. Ten gatunek raków jest bardzo rzadki w Poniatowej, ale Panu Ryszardowi złapał się i to na haczyk. Pan Ryszard łowi ryby na swoje, sprawdzone sposoby. Ma do tego celu przygotowane specjalne blaszki obrotowe, na które chętnie łapie okonie, bo najbardziej Panu smakują.

Po wodzie pływają różne gatunki kaczek, m.in, są łyski, krzyżówki, krakwy, przylatują także łabędzie. Dzięki temu poniatowskie stawy głównie wiosną przyciągają tłumy spacerowiczów, oraz zakochanych par. To właśnie na stawach, najlepiej się odpoczywa.


ZOBACZ ZDJĘCIA NASZEGO MIASTA
Źródło: e-poniatowa.pl/forum/viewtopic.php?t=412